
През последните години екстремните летни засушавания оказват сериозно влияние върху младите горски култури на територията на Югоизточното държавно предприятие – Сливен.
Най-силно засегнати са тополовите култури, при които се наблюдават съхнене и нисък процент на прихващане.
Това съобщиха за meduzata.com от ЮИДП.
Основните причини са продължителните периоди с високи температури, липсата на валежи през летните месеци и понижението на нивото на подпочвените води, от които тополите са силно зависими.
В резултат от това функционалното състояние на растенията се влошава, а с него и фитосанитарният им статус. Създават се благоприятни условия за развитие както на вредители, така и на болести. Затова част от младите насаждения не успяват да се прихванат или изсъхват още през първите години след залесяването.
При новите залесявания ЮИДП залага предимно на местни дървесни видове, характеризиращи се със сухоустойчивост и невзискателност към почвените условия.
Като превантивна мярка вече се извършва по едно ранно отглеждане на младите култури, с което се намалява рискът от оголване на кореновите шийки и последващото им изгаряне от високите летни температури.
Запазването на част от тревната растителност под формата на мулч допринася за намаляване на изпарението от почвената повърхност и за съхраняване на влагозапаса.





