
На 4 октомври 2025 г. официално се открива сезонът за групов лов на дива свиня и лов на местен дребен дивеч в България. Това е едно от най-важните събития в ловния календар, което събира хиляди ловци в различните райони на страната.
Според нормативните разпоредби, ловът ще се извършва организирано, в рамките на утвърдените планове на ловните дружини и в строго определени ловностопански райони. Разрешава се не само ловът на дива свиня, но и на дребни видове дивеч като заек, яребица и пъдпъдък.
За да участват, ловците трябва да разполагат с валиден ловен билет, заверена членска карта и разрешително за носене на оръжие. Контролът върху изпълнението на правилата ще бъде засилен, а нарушителите ще бъдат санкционирани съгласно закона.
Особено внимание се обръща на безопасността по време на лова и на коректното боравене с огнестрелно оръжие, както и на опазването на природата. Органите призовават ловците да бъдат отговорни, да не замърсяват ловните територии и да се съобразяват с изискванията за устойчиво управление на дивеча.
Откриването на сезона има и социално значение. За мнозина това е не просто ловна дейност, а повод за среща със съмишленици, за съхраняване на традиции и за обединяване около общата страст към природата и спортния дух.
Така груповият лов остава не само инструмент за регулиране на популациите и ограничаване на щетите върху земеделието, но и символ на съпричастност към една от най-старите и устойчиви български традиции.





