
По Черноморието напоследък има силна активност от страна на украински граждани. Те предизвикаха възраждане на наемния пазар след Covid, а сега купуват. Това е обяснението за силния ръст на покупките в Слънчев бряг, Св. Влас, Равда, Ахелой и др.
Това заяви Добромир Ганев, бивш председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“ и партньор в „Комфорт & Форос Брокърс“, в предаването „ИмоТиТе“ с водещ Христо Николов.
Имотният пазар в Бургас отбелязва най-силната си година за последните десет – с 9114 сделки през 2025 г. Новото строителство в Бургаска област също се развива добре.
Южното Черноморие е вторият най-голям имотен пазар в България, ако обединим данните от службите в Бургас, Несебър, Поморие и Царево. За 2025 г. общият брой сделки в целия регион е 21 649.
След пандемията много българи си купиха имоти по Южното Черноморие – както с цел инвестиция, така и да работят от разстояние. Допреди няколко години в този регион имаше много „застояла продукция“ от ново строителство и се намираха ваканционни имоти за по 20 000 – 40 000 евро, обясни Добромир Ганев.
Силна активност на имотния пазар в Пловдив
Пазарът на имоти в Пловдив също отбеляза силна година с общо 18 064 сделки – това е вторият най-добър резултат за последните десет години след 2021 г. (18 916 сделки). За тези резултати повлия развитата икономика в и около града, както и силната активност от българи, живеещи в Турция - те купуват основно с инвестиционна цел в Пловдив, обясни гостът.
Общо за България активността на имотния пазар остава висока, но е далеко от рекордните резултати. През 2025 г. в цялата страна са сключени 226 513 договори за продажба, което е четвъртият най-добър резултат за последните десет години. Повече сделки имаше през 2021 г. (247 937), 2022 г. (242 624) и 2016 г. (228 586).
„В повечето градове на България има увеличение на броя сделки с до 5-7%, което показва нормален пазар. Градове като София, Пловдив и Стара Загора отбелязват двуцифрени ръстове, а във Варна покупко-продажбите остават почти без промяна. Лошото е, че ръстът на жилищните цени продължава да е твърде висок към третото тримесечие на 2025 г.“
***
Вижте новите предложения от Дом Инфо ООД:
***
Многостаен партерен апартамент с отделен вход
***
Тристаен апартамент - топла връзка с Гранд Мол Плаза
***
Парцел в местността Ачмалъци, Созопол
***
Без комисион, в нова сграда на топ локация
***
Тристаен с двоен лицев гараж и паркомясто в цената
***
БЕЗ КОМИСИОН! Къща в строеж в уникален комплекс
***
3-етажна къща близо до морето
***





